OMBYGNING 2011

Formålet med projektet er at bevare Harndrup Forsamlingshus som attraktivt samlingssted i Middelfart Kommune, er det nødvendigt med renoveringer til fordel for personer med handicap.

Formålet med renoveringen er at bevare Harndrup Forsamlingshus som attraktivt samlingssted i Middelfart Kommune. Med etablering af handicapfaciliteterne vil vi gerne holde på de nuværende brugere og tiltrække nye brugere. Vi har omkring 100 udlejninger om året og har desværre flere gange oplevet, at vores forsamlingshus blev fravalgt til fester og som samlingssted pga. manglende handicapfaciliteter. Dette er særlig relevant, da forsamlingshuset bl.a. tit bliver brugt af pensionist- rejseselskaber som besøger  “Humlemagasinet”, et museum med stort parkanlæg der ligger ca. 500 m fra forsamlingshuset.

Huset er ligeledes blive efterisoleret således at der er blevet lagt ekstra isolering på lofterne og i hulmuren 

Ombygningens hovedaktiviteter:
-      etablering af handicaptoilet inkl. pusleplads
-      ændring af forsamlinshusets indgangsparti
-      forbedring af udvendige adgangsforhold til huset
-      renovering at herre/dame toiletter samt garderobe
-      efterisolering af loft og hulmur.

Det forventes at handicapforbedringerne vil gøre det muligt for flere i lokalområdet og i Middelfart Kommune at bruge vores forsamlingshus.

Støttet/sponceret af Fødevareministeriet, EU og den lokale aktionsgrupe i Middelfart Kommune

LAG MIDDELFART 133.222,00 kr

Støttet/sponceret af Lokale- og anlægsfonden

Lokale- og anlægsfonden 59.000,00 kr.

Støttet/sponceret af Vandførefonden

Vandførefonden 50.000,00 kr.

| Svar

Nyeste kommentarer

11.01 | 13:00

Hej Hanne
Tusind tak for en super lækker nytårsmenu, som Flemming og jeg nød i fulde drag sammen med tre af vore sønner.
Godt nytår.
Mvh. Kirsten Stamphøj

29.12 | 19:29

Dejlig mad / smagte virkelig hjemmelavet og meget frisk!!
Tak for det og gæsterne var glade!
Det er ikke sidste gang og der var MEGET mad trods vi spiste godt!

26.11 | 15:27

D.22/11 2020 skulle vi fejre svigermors 80 års 🇩🇰 , vi fik julefrokost fra Hanne, sædvanligt meget lækkert og hjemmelavet , Tak for det 🎄

30.06 | 17:51

Altid fantastisl mad.